ANA SAYFA E-POSTA 
ÖZGEÇMİŞ MEDYA FOTOĞRAFLAR SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ 

ŞİRKETLERDEN HABERLER BAŞKANIN YORUMLARI BAŞKANIN MESAJI YOL GÖSTEREN YAZILAR BASINDAN


    
    
  YÖNETİCİNİN GÜNLÜK VE HAFTALIK İŞ PLANLAMASI VE İŞ YÖNETİMİ YÖNETİCİNİN GÜNLÜK VE HAFTALIK İŞ PLANLAMASI VE İŞ YÖNETİMİ  [6.4.2010]

  

YÖNETİCİNİN GÜNLÜK VE HAFTALIK İŞ PLANLAMASI
 VE
 İŞ YÖNETİMİ


 


           Değerli yöneticiler,
Başarının temel unsurlarından bir tanesi ve başlıcası plan yapmak, disiplinlice uygulamak ve sonuçlandırmaktır. Bir yönetici çalıştığı şirket ve çalıştığı alanla ilgili görevlerini ve hedeflerini planlamalıdır.           Önce haftalık iş bitirme ve üretme hedefini planlamalı, bunu genelde cumartesiden yapmalı pazar akşamı hem haftanın, hem de pazartesinin plan ve programını gözden geçirerek önceliklerini ve uygulama usullerini belirlemelidir. Pazartesiden itibaren hiçbir kişi, hiçbir telefon veya mail iletisi kişiyi hedef ve planından alıkoymamalıdır. Kendisine ulaşılmak istenen konu önemsizse ilgisini bu yöne yönlendirmemeli, kendi hedef işine odaklanmalıdır. Haftanın her günü akşam yaptığı işlerin ve sonuçlarının değerlendirmesini yapıp, ertesi gün yapacaklarını gözden geçirmelidir.  Yaptığımız işlerin değerlendirmesini yaparken geçirdiğimiz vaktin ve kullandığımız enerjinin karşılığında somut olarak ne kadar üretim yapmışız, ne kadar iş bitirmişiz ve hedefimizi ne kadar tutturmuşuz ve çalıştığımız işte firmamıza, ülkemize, topluma, insanlığa ne kadar fayda üretmişiz bu cephelerden mutlaka bakmalıyız.


Bir işi yaparken mutlaka mantığını da dikkate alarak esas ve usulünü hele hele esas amacına uygun mu yapıyorum diye düşünerek yapmalıyız. Ve yine bir gün içerisinde, yaptığınız işleri değerlendirirken ne kadar (kaç saat) boş zaman geçirmişiz, kaç saat hedef ve plan dışı meşgul olmuşuz, kaç saat veya dakika dış etkiler altında meşgul olmuşuz ölçümleyip, değerlendirip verimimizi ölçmeliyiz.

            Emtia üretici isek saatte kaç kg , kaç adet vb. oranda  üretmişiz? Büro işi yapıyorsak verilen işin tamamını süresinde bitirebilmiş miyiz? Muhasebeci isek günlük işlem hacmi kaç adettir ve buna ne kadar zaman ayırmışız, kalan zamanımızı daha esasa yönelik daha iş geliştirmeye yönelik kullanabilmiş miyiz? Yoksa zamanımızın bir kısmını boşa mı harcamışız bunlara odaklanmalıyız. Örnekleyecek olursak günlük 10 kamyon hammadde giriyor, 10 kamyon yüklenip satılıyor, depo-stok kantar işi, irsaliye, fatura 4 işlemden 40 işlem, 40 işlemde satış için 80 işlem her belgeyi 3 dakikada işledik. Toplam 4 saatte işimiz bitti, geriye kalan 4 saatte ne yaptık, telefonda iş dışı  görüşme ne kadar yaptık, mesaidaşlarımızla karşılaştığımızda ne kadar zaman almışız, web sitelerinde kaç dakika gezdik, kaç dakika meşgul rolü oynadık ve üst amirimiz gelirken çalışıyormuşuz rolü yaptık? Bunları tekrar tekrar gözden geçirelim ve önce kendimize sonra işimize, ekmeğimize sonra kurumumuza saygılı ve dürüst olmamız konusunda yemin edip hem kişisel kariyerimizi planlayıp hem de ödül alma planları yapmalısınız.
Eğer satış bölümünün sorumlu yöneticisi iseniz, bu hafta; bugün kaç ton, hangi üründen, kaç liralık ve kaç lira kârla sattınız. Bugün firmanıza hangi kanalda kaç nokta daha kazandırdınız diye değerlendirme yapmaya başlamalısınız. Bunları yapmıyorsanız bugün yemin ederek daha verimli ve performanslı olacağınıza dair kendinize söz vermelisiniz. Eğer bir santral memuresi iseniz sağlıklı bağlayacağınız bir müşteri telefonunun sizin maaşınızı zamanında ve yeterli almanızın altın anahtarı olduğunu bilmelisiniz.

           


Eğer bir satın alma iseniz aldığım hammaddelerin nasıl daha kalitelisini alabilirim, nasıl daha uygun fiyata ve hızlı hizmet verecek bir firmadan alabilirim ve hem kaliteyi artırır hem de maliyeti düşürürüm sorgulamasını yapıp icraatlarına yön vermelidir. Eğer bunun da eksikliği varsa hemen giderilmeli ve yemin ederek yeni usullere göre icraatlarınıza başlamalısınız.


 


Kısaca yönetici makamında oturan kişilerin mahiyetlerine bu sorgulamaları kendilerine yaptıracak, eğitimlerini verecekleri haftalık ve aylık toplantılarda sohbetli eğitime tabi tutup günlerini, haftalarını iyi planlayıp dış etkenlerden sıyrılmış bir şekilde hedeflerine odaklamak, gündemlerini oluşturup sapma yapmadan hedeflere uygun çalışmalarına hem yardımcı olmak hem de başarılarının oranını yükseltme sorumluluğumuz var.
                          “Her çoban sürüsünden mesuldür”


 


 


Onların başarısı bizim başarımızdır, bizim başarımız hepimizin menfaatinedir. Bir yönetici öncelikle ekibinde ki bireylerin başarısını sağlayıp bu birey başarılarını toplayıp amaca uygun organize ve dizayn etmeli, bu birey çalışmalarını üretime ve kurumsal hedeflere yönelik faydaya çevirmelidir. Aksi halde üretilip istifade edilmeyen elektrik enerjisine benzer.            Yönetici gündemi belirler, tasarlar, plan, proje yapar ihtiyaç olan malzeme ve elemanı temin eder, işi öğretir, eğitir, icra ettirir, kontrol eder, odaklanmayı sağlar. Bu üretimi kurumsal fayda ve kâra dönüştürür, gündemi ve süreci en iyi usullerle yönetir.


 


“MAZERETİ ANLATMAYA KAYBETTİĞİMİZ ZAMANI, BAŞARIYI     ANLATMAK İÇİN KULLANMAK DAHA AKILLI İNSANLARIN İŞİDİR.”