Özgeçmiş

Sami ÖZDAĞ
1959 yılında Karaman doğumlu olan Sami Özdağ, Karaman’da sırayla Kale İlkokulu, Anafartalar Ortaokulu ve Karaman Lisesini bitirmiştir. 1977 yılında Selçuk Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümünde, yüksek öğrenimine devam ederken, dönemin koşulları nedeniyle öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kalmıştır. Okul hayatının bitişi, diğer aile bireyleri ile birlikte ticari hayata atılan Özdağ için bir başlangıç olmuştur.

1977 yılında 17 yaşında en alt kademeden başlayan bir süreç…
Özdağ Ailesinin mensubu olarak Sami Özdağ ve kardeşleri, temel gıda işi ile işe başlayan ve yapan, sonra işini hem perakende, hem de toptan dükkanları ile bakkallara siparişlerini dağıtıp yerinde teslim modeli ile hizmet veren Özdağ Gıda Ticaret firmasının sahibi rahmetli babaları Durhasan’ın Kamil Özdağ’ın çocukları olarak 7 yaşından itibaren okuldan çıkar çıkmaz ve okul tatillerinde dükkana giderek ilk stajlarını yapmaya başladılar.

Babaları Kamil Özdağ’ın 1969’daki vefatının ardından 4 erkek kardeş, rahmetli ağabeyi Adnan Bey, Hasan Bey, ve kardeşi Ahmet Bey ile birlikte gıda maddeleri alım – satım, nakliye ve pazarlaması işlerine yöneldi. 1981 tarihinde bugünkü Saray Topluluğu’nun doğuşunu simgeleyen Saray Bisküvi ve Gıda Sanayi’yi kurdu. 1988’den itibaren liderliğini üstlendiği Saray Bisküvi’yi, bugün Türkiye’nin sektöründeki ilk üç firması arasına sokmayı başardı.

Özdağ, değişik sektörler de üretime başlamış olması ve şirketlerin sayısının artması nedeni ile şirketleri tek çatı altında ve daha kurumsal yönetebilmek için Saray Holding A.Ş.’yi 1996 yılında kurdu. Sami Özdağ’ın yönetimindeki organizasyon, Saray Holding bünyesindeki diğer şirketlerle Türkiye’nin ve dünyanın güçlü, ciddi, vizyonu geniş, güvenilir markaları arasında yer aldı.
Sami Özdağ, Türkiye’nin değişik vilayetlerinde sektörel özellikleri dikkate alan bir anlayışla; Karaman’da bisküvi, çikolata, kek, Düzce’de mobilya, Kütahya’da oluklu mukavva , Kırklareli’nde bisküvi, çikolata 2.tesisleri, Denizli Sarayköy’de jeotermal enerji. Afyon Sandıklı’da jeotermal topraksız sera tarımı ve orman meyvesi olmak üzere 7 ilde üretim yapmakta olan ve
Yurtdışında Ukrayna Kiev’de bisküvi tesisi, Suudi Arabistan’da bisküvi, şekerleme, kek üretim tesisleriyle üretim yapan, bünyesindeki 17 ayrı şirket ve iştirakle binlerce kişiyi istihdam etmekte olan Saray Holding A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı’dır.
Sami Özdağ, kaliteli ürünler üretmeye, çok büyük tesislerde binlerce kişiye iş sağlamaya, sektöründe geniş bir pazar payı oluşturmaya yön veren, örnek bir liderlik modeli çizdi. Dürüst, ilkelerine bağlı, idealist, disiplinli çalışmayı benimseyen, cesur ve geniş vizyonlu bir kişilik olan Sami Özdağ, Holding bünyesi dışındaki pek çok kurumda da görev alarak deneyimlerini bu yapılara aktardı.
Tüm bu aşamalardan geçerken hayat Sami Özdağ’a; Dürüstlüğün hep kazandığını, Kaliteli ürünün, markanın tercih önceliğini aldığını, Ekip olarak çalışmanın önemini, İlkeler ve prensiplerle çalışmanın sürdürülebilirliği sağladığını ve Bilimsel yöntemlerle çalışmanın ve en büyük gücün bilgi olduğunu bilerek çalışmanın, başarının en önemli anahtarlarından biri olduğunu öğretti.

Çağdaş, modern, teknolojik ve bilimsel gelişmeleri yakından izleyerek, ekip halinde çalışmayı öngören ve uygulamaya özen gösteren Sami Özdağ, sektöründeki başarılarını bu ilke ve metotlara sıkı sıkıya sadık olmaya bağlamaktadır.
İktisadi faaliyetleri ile ülke ekonomisine her yıl artan oranda katkı veren Saray Holding Başkanı Özdağ, Özdağ Ailesi ve Saray Grubu Sosyal sorumluluk gereği, içinde yaşadığı topluma karşı sorumluluklarını yerine getirmekte: Üniversite fakülte binası, Gıda Teknoloji binası, 2 milyon metrekarelik orman oluşturma, burslar, kültür yayınları sponsorluğu, yetim projesi, sosyal yardımlar, parklar, cami ve sosyal konutların yapımı, Trafik Eğitim Parkı v.b. Sosyal Sorumluluk etkinlikleri ile de topluma olan katkısını artırma gayreti içerisindedir.
Saray Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sami Özdağ imza attığı sosyal sorumluluk projeleri ile 10 Temmuz 2008 tarihinde TBMM tarafından “ Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Milletine uluslararası düzeyde üstün hizmetlerinden, Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlamasından, halkın refahı, eğitimi, mutluluğu ve sosyal gelişimi için yararlı hizmetlerde bulunmasından dolayı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanınca “ TBMM Üstün Hizmet Madalyası ve Beratı “ ile ödüllendirilmiştir.
Paylaşmayı ilke edinen, toplumsal problemlere duyarlılıkla yaklaşan ve çare üretmek için aktif bir şekilde sosyal faaliyetlere katılan, sivil toplum örgütlerinde yönetici veya üye olarak görev alan Sami Özdağ; DEİK Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Üyeliği, TÜSİAD Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Üyeliği, Moritanya İstanbul Fahri Konsolosluğu, SEKA-SAR Vakfı Mütevelli Başkanlığı, gibi Ulusal ve Uluslararası görevler üstlenmiştir.
Müzik dinlemeyi, kitap okumayı, şiir yazmayı, resim yapmayı, deneme yazıları yazmayı, tablo koleksiyonu ve tespih ve saat koleksiyonu yapmayı, spor yapmayı seyahat etmeyi, proje üretmeyi ve çalışmayı seven, ülkesine, milletine ve insanlığa aşık bir insan olan Sami Özdağ İstanbul’da ikamet etmektedir, 1983 yılında evlenmiştir ve üç erkek çocuğu vardır.