ÇAĞIMIZ HIZ ÇAĞI

Günümüzde teknoloji hızla değişirken insan ihtiyaçları hızla hem artıyor, hem de değişiyor.
İnsan istek ve ihtiyaçları devamlı değişim halinde ve de artıyorsa, bu talebe hızla cevap veremezseniz geri kalmış şirket, topluluk ve ekip ve de kişi durumuna düşersiniz.
Şirketler için; sistemler, organizasyonlar, profesyonellik, kurumsallaşma, ve şirketlerin uygulamaları için yol haritası olan stratejik amaçlar, hedefler, planlar ve projeler tabi ki önemli ve şirketlerin bu amaç ve hedefleri güncellemeleri de önemli. Şirket mensuplarının hedeflerini ve ne yapacaklarını bilmeleri daha da önemli.
Ama bunlardan daha da önemlisi; şirket mensuplarının yapacakları iş planlarını ve yapmaları gereken işlerini ne şekilde, nasıl, hangi başarılı metotlarla zamanında uygulamaya koymak ve uygulama hızlarını artırmaktır, markamızı, ürettiğimiz ürün ve hizmetleri karlı satmak, dağıtmak, noktalara koymak ve de tüketici ile buluşturmaktır.
Dükkanını erken açan bakkal, ekmeğini gazetesini sütünü hızlı bitirir.
Tablasına simitini erken koyan simitçi, çalışanların mesai saati başlamadan simitlerini gelgeç yerinde çabuk satar bitirir ve ikinci tablayı koyar.
Günümüz ekonomisinde pazara erken giren daha çok yol alır. Rakipler ve tüketici sizi beklemez, tüketici ihtiyacını ilk karşılaştığı ürünle ve markayla karşılar.
Günlük ihtiyaçlar saatlik oldu. O anda tezgahta siz yoksanız rakibiniz vardır ve eski tabirle siz nal toplarsınız.
Atalarımız vakit nakittir der. Geçenlerde katıldığım CEO’lar toplantısında bir konuşmacı “Geleceğin para birimi hız olacak” demişti.
Ofis, masa başı işlerimizi ve de işletme ve üretim hatlarındaki işlerimizi hızlı, başarılı sonuçlandırmak istiyorsak; işgücümüzü performans esaslı yönetmek, İyi bir zaman yönetimi, iyi bir planlama, ekipsel organizasyonla, doğru ve işimizi kolaylaştıran mekanik veya digital programlarla ve de ekipmanlarla doğru metotları kullanarak iş yapmalıyız.
Hız; bir işi yapmaya veya mesafe katetmeye kullanılan zamanın oranına denir.
Yıllarca çalışma arkadaşlarıma “parayla satın alınamayan tek şey zamandır” demişimdir.
Dün yok artık “Kısa zamanda üretilen nitelikli değere hız denir”(SÖ).
“Zaman, yapılan işle ölçülmesi gereken bir değer ölçendir”(SÖ).
Hız ve gelişime ayak uyduramayan kişi, şirket ve ülkeler geri kalmak durumundadır.
Bütün özveri ve benliğimizle, kutsal emeğimizi ortaya koyarak yaptığımız işlerimizde amacımız ve ana hedefimiz; yüksek akılla, üstün zeka ile, kaliteli hizmetle ve tatlı dille hizmetlerimizi rakiplerden farklı olarak ortaya koyarak, sonuç odaklı iş yaparak çalışmalarımızla yüksek verim ve kar elde ederek şirketimizin, ailemizin, ülkemizin ve insanlığın refahını ve gelir seviyesini artırmak olmalıdır (SÖ).

31/10/2017
Sami ÖZDAĞ
Saray Holding A.Ş.
Ynt. Krl. Bşk.