Glokalizasyon ve Saray

Özdağ Ailesi ve SARAY Grubu olarak Babam Kamil Özdağ’ın ticari hayatından bu yana SARAY BİSKÜVİ ve diğer sektörlerde, üretim şirketlerimizde, ticari ve üretim tarihimizde inovasyona, gelişime, pazarlama, reklama çok önem verdik.

Tabi ki bu süreçte dünyayı sektörel yayınlardan takip etmenin yanında, fuarlarda da sektörel gelişmeleri takip ettik.

Ama daha da önemlisi ARGE faaliyetlerimiz sayesinde kendimize özgün, inovatif ürün ve iş yapış modelleri de oluşturduk.

Pazarlama ve reklamlarımızda ise ulusal ve uluslararası pazarlarda tüketicilerin tüketim ve genel kültürlerini inceleyip dikkate aldık.

Çünkü; Amerika’nın, Avrupa’nın, Asya’nın ve Afrika’nın genel kültürde azda olsa ortak yeme içme alışkanlıkları olsa da, genel olarak tüketim kültürlerine; yaşadıkları ülke ekonomisi ve coğrafyasının da etkisi ile  damak tatları, beğenilerindeki farklılıklar olduğunu gördük.

Bu tespitlerimiz hangi ülkeye, hangi ürünü sunacağımızı ve o ülkenin kültürüne uygun reklam yapmamız hususunda bize rehber oldu.

Bu arada bazı ülkelerde de ülkemize ait ama SARAY BİSKÜVİYE özgün ürünü tüketimini kabul ettiren ürünlerimizde oldu.

SARAY BİSKÜVİ ve Grubu olarak önceki yıllarımızda daha az dikkat ettiğimiz Lokal kültüre lokal ürünler ve ülke tüketicilerinin ihtiyaç ve taleplerine cevap verme hususunda yaklaşık 20 yıldır satış yaptığımız ülke tüketicilerinin ihtiyaçlarına önem vererek ve tüketim kültürünü dikkate alıp, damak tadına uygun ürünler satmayı ve kültüre uygun reklam yapmayı tam olarak kural haline getirdik.

Daha önceki yıllarda yaptığımız satışlarda bizim istediğimiz ama o ülkenin kültürüne uygun olmayan ürünleri satmaları istemek dayatması gibi hatalarımızdan kurtulduk ve bu sayede SARAY olarak bizler ve müşterilerimizde yapmış olduğu ticaretten memnun ve mutlu kaldık, ticari ilişiklerimizi sürdürebilir hale geldik.

Bu “YEREL KÜLTÜRE-YEREL ÜRÜN “kararımızdan sonra, ürün sattığımız ülkeden raf satış hızı düşük veya ürün beğenilmedi, satılmıyor şikayetleri almadık.

Belki biz bu satış ve sunuş metodunun adını koyamamıştık ama birde gördük ki, bizim fiilen yaptığımız bu satış, pazarlama politikası ve metoduna uluslararası HCBS Bank yerel bankanız sloganları ile reklamlara başladı.

Daha sonraki süreçlerde Coca Cola’nın Ramazan ayında iftar masalarının vazgeçilmezi haline getirdiği içeceğinin satış modelini görünce, bizim daha önceden yapageldiğimiz adı konmamış bu satış pazarlama modeli ve metodunun ne kadar doğru bir iş olduğunun teyidini almanın gururunu yaşadık.

Bunun yanında bu YEREL KÜLTÜREL – YEREL ÜRÜN satış ve sunum modelinin ve metodun adını koymuş olduk.

Birde baktık ki GLOBALİZM, yani Dünyadaki global ekonomi akımından sonra başlayan ve lokal davranışla şimdilerde GLOKALİZASYON diye adlandırılan bu çalışmayı biz fiilen uygulamışız ve geliştirmişiz.

Özdağ Ailesi SARAY Gubu olarak bu sektörde ve içinde üretim ve satışta bulunduğumuz birkaç sektörde inovasyon, gelişim ve de uluslarası alanda YEREL KÜLTÜREL – YEREL ÜRÜN politikalarımız  ve vizyonumuz ile Aile olarak ne kadar iftihar etsek azdır diye düşünüyorum.

SARAY HOLDİNG’in kurucusu olarak ve de kurumsal hafızası olarak, geçmişi tekrar hatırlamama fırsat veren ve de bugün GLOKALİZASYON diye anılan ama bizim Saray olarak bu politikalarımızı uzun yıllar öncesinden bu yana uygulamada yanımızda olan SARAY Grubundaki tüm çalışma arkadaşlarımıza çok çok teşekkür ediyorum. 

Özdağ Ailesi ve SARAY Ailesi olarak hepinize sevgiler, saygılar,

Selamlarımı sunarım.

Sami Özdağ
04 Ekim 2021

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir